Kaj še potrebujem za domače žganje…
Za dobro domače žganje ni dovolj samo kotel za izdelavo žganja, priporočljivo oz. kar potrebno si je nabaviti še nekaj dodatne opreme, ki bo precej olajšala delo. Ampak na srečo tudi ta dodatna oprema ni več draga in ko se jo enkrat kupi, je doma potem vedno na voljo.
Na kratko bom navedel in opisal pripomočke, ki jih še potrebujemo za izdelavo domačega žganja.
Alkoholno vretje je osnova, da sploh lahko izdelamo žganje.
Domače žganje, izdelano iz sadja (brandy)
Pri nas se najpogosteje izdeluje žganje iz sadja, slive, grozdje, jabolka, hruške so vrste sadja, ki je najbolj priljubljeno. Lahko pa žganje izdelamo iz vseh vrst sadja, tudi iz banan, kivija ipd.
Podrobnosti glede izdelave brandy-ev sledijo v prihodnosti, v tem prispevku se bom osredotočil zgolj na osnovno opremo, ki jo priporočam za izdelavo sadnih žganj.
Dva izmed najpomembnejših pripomočkov sta mlin za mletje sadja ter stiskalnica (preša) za sadje.
Pri mlinih za mletje sadja za domačo uporabo poznamo dve glavni verziji mlinov, in sicer z nazobčanimi valji (za grozdje ipd.) ter z noži za trše vrste sadja (jabolka, hruške ipd.). Cene novih mlinov se pri nas gibljejo od dobrih 100€ naprej za posamezen mlin (klik). Sem pa našel na nemškem Amazon-u priročen kovinski 7 litrski mlin za mletje sadja, s katerim lahko brez težav zmeljete tudi grozdje. Skupaj s stroški pošiljanja vas bo stal dobrih 60 €. Čeprav je relativno majhen, bo kljub temu sadje hitro zmleto. Pa še priročen in lahek je, zato prenašanje in shranjevanje ne bo povzročalo prav nobenih težav.
Seveda pride v poštev katerikoli mlin, nov ali rabljen, morda ga celo imate že doma.
Kaj še potrebujemo? Seveda, stiskalnico (prešo). Jaz imam doma 2, ena je 10 litrska, druga pa 20. Obe sta klasični leseni, bom pa prihodnjič kupil takšno s košem iz nerjavečega železa. Težava teh klasičnih lesenih je ta, da sadje rado brizga iz koša med špranjami, prav tako jih je težje čistiti. Pri kovinski teh težav ni, ker je koš perforiran in so odprtine posledično manjše, pa še mrežasta vreča je priložena, zato ni možnosti, da bi sadje brizgalo iz koša. Prav tako je to stiskalnico veliko lažje čistit kot leseno.
Žganje, izdelano iz zrnja (žita, koruza, ipd.)
Osnovna surovina za tovrstna žganja (vodka, whiskey, osnove za gin ipd.) so žitarice in koruza. Postopek izdelave je nekoliko zahtevnejši in kompleksnejši, ker je potrebno najprej škrob iz teh surovin spremenit v sladkor, ki bo kasneje med postopkom fermentacije postal alkohol in ki ga bomo “ulovili” s kotlom za žganje.
Bom na kratko opisal postopek, podrobnosti skupaj z recepti bodo sledile v prihodnjih objavah. Skratka, škrob moramo spremenit v sladkor. Za to poskrbi encim amilaza, ki jo najlažje dobimo z nakupom slada (ječmenov slad, pšenični, rženi, ipd.). Pri temperaturi med 60 in 70 st. Celzija bodo encimi pretvorili ves škrob iz žitne ali koruzne “polente” v sladkor. In potem to sladko precejeno tekočino damo v fermentor, kjer se bo po destilaciji spremenila v vodko, whiskey, ipd.
Slad sicer lahko kupimo že zmlet (ga je relativno težko dobit) ali pa ga sami zmeljemo. Mlini za mletje sladu sploh niso tako zelo dragi, strošek nakupa mlina za slad se nam hitro povrne zaradi razlike v ceni med zmletim sladom in sladom v zrnju. Prav tako je cenejša koruza v zrnju, pa pšenica, ječmen, rž, ipd., vse to pa se lahko brez težav zmelje v tem mlinu. Manjši nasvet, v kolikor ste iznajdljivi, se lahko ročica za mletje prilagodi tako, da boste mleli z baterijskim vijačnikom namesto na roke.
Za pretvorbo škroba v sladkor boste potrebovali še kakšno deko ali odejo, da bo posoda med tem postopkom ostala topla (izolirana). Ampak, kot se že zapisal, podrobnejši postopki in recepti sledijo v naslednjih prispevkih.
Žganje iz sladkorja (sugarwash)
Tovrstno žganje je najenostavnejše za naredit, saj ne potrebujemo drugega kot vodo, sladkor in kvasovke ter seveda fermentor, kjer se bo sladkor pretvoril v alkohol. To so nevtralna žganja, ki so odlična osnova za izdelavo gin-a, likerjev ipd. Tudi posebne opreme ne potrebujemo, le fermentor in kotel za destilacijo.
Domači rum
Glede opreme je enako kot pri sugarwash-u, potrebujemo le fermentor in kotel za destilacijo. Je pa nekoliko težje prit do melase, ki je osnova za rum, namreč, sladkornega trsa v Evropi ni, zato pride v poštev le melasa ali pa sladkor z melaso (npr. Billington’s Molasses).
Za prav vse vrste žganja pa potrebujemo posodo za alkoholno vrenje (fermentor). To je lahko kakršnakoli kovinska, plastična, lesena, glinena ipd., posoda s pokrovom. Pomembno je le, da lepo tesni in da je dovolj velika. V fermentorju bodo kvasovke pretvorile sladkor v alkohol, ki ga bomo kasneje “ulovili” s kotlom za žganje.
Prav tako pa potrebujemo še hidrometer in alkometer. S hidrometrom izmerimo količino sladkorja v tekočini pred fermentacijo in nato preverjamo do končane fermentacije. Z alkometrom pa merimo vsebnost alkohola v žganju (od 0% do 100%). Lahko sta klasična steklena ali pa kupimo refraktometer za sladkor in alkohol. Z refraktometrom je merjenje hitrejše in enostavnejše.
Osnovna resnica je ta, da opreme ni nikoli dovolj in vedno se najde kaj novega, kar potrebujemo. Zato je pa ta hobi tako zanimiv, ker se lahko neomejeno eksperimentira, prilagaja, poenostavlja ipd. Če se zna pazit na stvari, se posamezna stvar kupi enkrat in se nato lahko uporablja dolga leta. Zato pa je vložek v opremo na začetku nekoliko višji, nato pa precej nižji ali pa ga ni in je za izdelavo domačega žganja edini strošek surovina, iz katere se bo žganje izdelalo.
V naslednjem prispevku se bom osredotočil na cenejši kotel za izdelavo žganja (s thumper-jem ali brez, kako je sestavljen, kako deluje ipd.).
Se beremo…